آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی


گام اول: انتخاب موضوع برای فروشگاه جهت کسب و کار

اگر موضوعی در ذهن خود دارید که اطلاعاتی از شرایط کسب و کار و تجارت در این زمینه را پوشش میدهد میتوانید اولین قدم برای موضوع شما باشد و اگر کسب و کاری دارید که به شیوه سنتی در حال تجارت هستید می توانید با راه اندازی یک فروشگاه آنلاین کسب و کار خودتان را توسعه دهید.

به عنوان مثال اگر شغل شما فروش سنگ های قیمتی و زینتی است میتوانید یک فروشگاه راه اندازی و نمونه کارها و مشتریان خود را در آن قرار دهید که اینکار به شناسایی بهتر کسب و کار شما منجر شده و در آینده مشتریانی خارج از شهری که در آن سکونت دارید را خواهید داشت .

همانطور که مشخص هست داشتن یک وبسایت یا یک فروشگاه اینترنتی همیشه مفید و جهت رشد کسب و کار شما بسیار مفید می باشد پس برای اینکه از قافله عقب نیوفتید باید هر چه زودتر به فکر این موضوع باشید .

گام دوم: انتخاب دامنه و میزبانی (هاست)

پس اگر تصمیم خود را برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی گرفته اید در قدم بعدی انتخاب دامنه و سروری برای میزبانی فروشگاه خود باید در نظر بگیرید .

دامنه چیست ؟

نام دامنه آدرسی است که کاربران اینترنت میتوانند به وبسایت شما دسترسی داشته باشند. نام دامنه برای پیدا کردن و شناسایی رایانه ها در اینترنت استفاده می شود. کامپیوترها از آدرس های IP استفاده می کنند که یک سری از آنهاست. با این حال، انسانها دشوار است که رشته اعداد را به خاطر بسپارند. به همین دلیل، نام دامنه به جای استفاده از آدرس های IP، برای شناسایی اشخاص در اینترنت مورد استفاده قرار گرفت. و از دامنه های معروف در این حوزه ها میتوان به دامنه های .com ، .ir ، .net، .net و غیره اشاره کرد.

قدم بعدی میزبانی مناسب جهت بارگذاری فایل های فروشگاه می باشد که شامل (قالب فروشگاه عکس ها و بنر ها و سایر موارد) می شود .

هاست در واقع یک کامپیوتر مجازی همیشه روشن و متصل به اینترنت است که شما قادر هستید بر روی این کامپیوتر وب سایت خود را بارگذاری و راه اندازی کنید و در دسترس کاربران اینترنت قرار دهید.

آیا میدانستید که یک دامنه خوب باید چه ویژگی های داشته باشد ؟

نام دامنه باید کوتاه و روان باشد.

نام دامنه باید به راحتی به خاطر سپرده شود .

نام دامنه باید به راحتی اسپل شود.

نام دامنه باید توصیفی از کسب و کار شما یا برند شما باشد.

سعی کنید در نام دامنه از اعداد و کارکتر های اضافه استفاده نشود.

سعی کنید نام دامنه طوری انتخاب شود که فقط به یک شکل نوشته شود.
سعی کنید نام دامنه منحصربه فرد و اختصاصی باشد.
پیشنهاد می شود پسوند ir و com دامنه خود را از همان ابتدا به ثبت برسانید.

در صورتی که دامنه فعلی شما تمام این خصوصیات را نداشته باشد، دلسرد نشوید یا اگر نمی توانید یکی را پیدا کنید. این فقط عواملی است که باید هنگام ارزیابی نام دامنه در نظر بگیرید.
نمونه های بسیاری از وب سایت های محبوب با نام های دامنه ای وجود دارد که در یک یا دو مورد در فهرست بالا وجود ندارد. فقط اطمینان حاصل کنید که دامنه شما دارای بیشترین خصوصیات باشد.


یک میزبانی خوب و مناسب باید دارای چه ویژگی های باشد ؟

یک میزبانی خوب باید آپ تایم یا زمان پایداری بالایی در طول سال داشته باشد و همیشه در دسترس باشد.

یک میزبانی یا هاست مناسب باید سرعت نسبتا خوبی در بارگذاری صفحات داشته باشد .

یک میزبانی مناسب و خوب، فضا و پهنای باند نسبتا بالایی در اختیار شما قرار می دهد.

یک میزبانی خوب باید سخت افزار مناسب و قابل قبولی داشته باشد.

سرور یا میزبانی مناسب باید بکاپ گیری منظم هفتگی و ماهانه انجام دهد و در صورت لزوم به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهد.

یک میزبانی مناسب باید قیمت معقول و تعرفه ماهانه و سالانه خوبی داشته باشد.

گام سوم برنامه مدیریت فروشگاه اینترنتی:

در این مرحله شما میتوانید از برنامه های مختلفی که برای مدیریت فروشگاه در سطح اینترنت و شرکت های مختلفی موجود هست استفاده کنید ، اما به تجربه میتونیم بگیم که از برنامه های اوپن سورس استفاده کنید ، چرا که در آینده امکان شخصی سازی و بروز رسانی و توسعه بیشتر اوپن سورس ها بیشتر است. و پشتیبانی و سایر موارد بسیار بیشتر از برنامه های صرفا شرکتی هست.

و به دلیل گستردگی این برنامه ها به راحتی با خرید یک بسته پشتیبانی از فروشگاه شما پشتیبانی انجام می شود و بروز رسانی های لازم انجام می شود. و هیچ وقت وابسته به شرکته خاصی نیستید چون این نوع فروشگاه ها به دلیل گستردگی در سطح جهانی بسیاری از مشکلات به سرعت مرتفع می گردد.

نظرات

نظر خود را بنوسید

بالا