5 عنصر اصلی برای مدیریت خدمات پس از فروش شما

خدماتی که شما ارائه می دهید به شرکت شما منعکس می شود. به عنوان ستون اصلی ، اطمینان از آینده فروشگاه خود ، خدمات پس از فروش نیز تأثیر زیادی بر وفاداری مشتری می گذارد که انتظارات آن به طور فزاینده ای بالا می رود.


این بخش عمده ای از تجارت است و به شما امکان می دهد روابط نزدیکی با مشتریان خود برقرار کنید ، که در این صورت تمایل بیشتری به اعتماد به نفس شما دارند. مشتری که تجربه رضایت بخشی از خدمات پس از فروش داشته باشد ، به احتمال زیاد باز می گردد ، تا بتواند تجربه خرید مثبت خود را جبران کند.

از آنجا که خدمات با کیفیت مشتری منبع درآمد ، ارجاع و بهبود مستمر است ، این مقاله شامل 5 عنصر اصلی برای کمک به شما در مدیریت موثر خدمات پس از فروش شماست!

1. با مشتریان خود آشنا شوید و به آنها گوش دهید

مشتریان می توانند دلیل بزرگی برای نگرانی باشند. وظیفه شما این است که با آنها آشنا شوید ، تا بتوانید نیازهای آنها را به طور کامل برآورده کنید. به عبارت دیگر استراتژی شما و خدمات پس از فروش شما باید مشتری محور باشد.

برای آشنایی با مشتریان ، هیچ راز نباید وجود داشته باشد: با استفاده از نظرسنجی های رضایتمندی ، با مشتریان خود ارتباط مستقیم برقرار کنید. مشتریان شما یک منبع ارزشمند برای بازخورد مربوط و جالب هستند. آنها شاخص های ارزشمندی را در جهت ارتقاء خدماتی که از آنها رضایت بیشتری دارند ارائه می دهند و مواردی را که باید مورد بررسی قرار گیرند برجسته می کنند.

همچنین ، به بررسی های مشتری دقت کنید. مثبت ترین نظرات را به نمایش بگذارید ، و به طور فعالانه به موارد منفی پاسخ دهید. آنها به شما امکان می دهند نیازهای مشتری را تغییر داده و نتایج خدمات پس از فروش خود را بهبود بخشید. یکی دیگر از مزیت های مهم: آنها می توانند تأثیر مثبتی در رتبه بندی شما در موتورهای جستجو داشته باشند! شما می توانید برای کمک به بهینه سازی فروشگاهتان استراتژی سئو خود را به کارشناسان سئو مجموعه سبدساز بسپارید.

شناخت مشتریان نیز به معنای گوش دادن به آنها و توجه ویژه به هر مشکلی است که با آنها روبرو می شوید. مشکلات پس از خرید از مشتری تا مشتری دیگر متفاوت است. با این وجود ، صرف نظر از نوع مشکل ، هدف همان است.

به طور کلی ، اگر مشتریان شما با خدمات پس از فروش شما تماس بگیرند ، این که یک مشکل احتمالی را گزارش دهید یا اطلاعات بیشتری درباره یک محصول بدست آورید. به سرعت آن را بررسی کنید و در اسرع وقت آن را حل کنید. اطمینان حاصل کنید که با تکرار مجدد مشکل مشتری خود را کاملاً درک کرده اید تا از سوء تفاهم جلوگیری شود.

خدمات پس از فروش

2. کانال های ارتباطی خود را کامل کنید تا مشتریان از همه ارتباطات فروشگاه بصورت مفید استفاده کنند

شما میتوانید بهترین نوع خدمات ارتباطی را به مشتریان خود ارائه دهید . این مهم است که به مشتری مجاز خود دسترسی پیدا کنید. سطح پاسخگویی می توانید برای هر کانال ارتباطی یکسان داشته باشید.

وسایل تماس با خود را به تلفن محدود نکنید. مشتریان تمایل به این دارند که ساده ترین روشی که میشناسند را برای تماس با شما انتخاب کنند.برای ارائه خدمات پس از فروش از تماس تلفنی ، ایمیل ،شبکه های اجتماعی مختلف نظیر واتساپ ، تلگرام و اینستاگرام بصورت کاملا هدفمند در ارائه ارتباط به مشتری خود استفاده نمایید.

به این مثال توجه کنید : در نظر داشته باشید که یک مشتری ممکن است بتواند برای شما یک نامه الکترونیکی ارسال کند و مشتری ممکن است نتواند.

3. جریان داخلی اطلاعات را تسهیل کرده و یک راه حل CRM ایجاد کنید

اثربخشی خدمات پس از فروش با کیفیت نیز به ارتباط داخلی بی عیب و نقص بستگی دارد. بسیار مهم است که بتوانید جریان اطلاعات را مدیریت کنید و به پیشنهادات مشاوران خود گوش فرا دهید زیرا آنها در تماس مستقیم با مشتریان هستند. برای تسهیل در ارتباط ، روش کار عرضی را اتخاذ کنید ، این امکان را به شما می دهد که کارکنان خدمات پس از فروش شما بتوانند بازخورد دریافتی از تعامل با مشتری را به سرعت به اشتراک بگذارند.

تسهیل گردش داخلی اطلاعات همچنین به معنای اجرای یک راه حل موثر CRM مدیریت ارتباط با مشتری است. CRM این امکان را به شما می دهد تا درخواست های مشتری را متمرکز کنید و منابع را با توجه به اولویت ها اختصاص دهید. اتوماسیون وظیفه ، وقت ارزنده ای را برای مشاوران شما آزاد می کند: دیگر آنها مجبور نخواهند بود با کارهای وقت گیر یا تکراری مقابله کنند و قادر خواهند بود تا روی کارهای مهم و استراتژیک متمرکز شوند. یک راه حل CRM همکاری بهتر بین بخش های مختلف را افزایش می دهد و باعث افزایش پاسخگویی می شود!

4. قادر به پیش بینی و دانستن چگونگی مقابله با منازعات باشید

رسیدگی به شرایط ظریف و متناقض در طول تعامل کار ساده ای نیست. دانستن نحوه مدیریت این شرایط به بهترین وجه ممکن یک دارایی واقعی برای خدمات پس از فروش شما است.

مشاوران شما باید با مشکلات بیشماری روبرو شوند که کمابیش فوری و بسیار استرس زا باشند. شما باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و خونسردی خود را حفظ کنید.

مشتریان باید برای ابراز نظرات خود ترغیب شوند و سپس می توانید یک راه حل سریع را پیدا کنید. هرگز با مشتری خود مشاجره نکنید. این می تواند به اعتبار شما آسیب برساند و به مشتری توهین کند.

این امر منجر به نارضایتی مشتری خواهد شد. یک رویکرد توجه و همدلی به آرامش مشتریان و یافتن راه حل مناسب کمک خواهد کرد.

5. تنظیم سؤالات متداول

بیشتر مصرف کنندگان مایلند مشکلات خود را به تنهایی حل کنند. تماس با خدمات پس از فروش از طریق تلفن یا هر وسیله ارتباطی دیگر محدودیتی برای مشتریان شما است. این می تواند مشتریان و مخصوصا مشتریان بالقوه را از کار بیندازد.

راه‌اندازی یک بخش پرسش و پاسخ ثابت می کند که شما به صورت حرفه ای مشاغل خود را اداره می کنید و توجه خاصی به سؤالات مشتریان خود دارید. پاسخ ها باید واضح ، دقیق و رضایت مشتریان شما باشد. مزیت سؤالات متداول این است که آنها 24 ساعت شبانه روز در دسترس هستند و مشاوران شما وظیفه دارند تمرکز خود را روی درخواستهایی انجام دهند که نیاز به زمان و مشارکت بیشتری دارند.

نتیجه

خدمات پس از فروش ، که منعکس کننده تصویر حرفه ای شماست ، توانایی شما در رسیدگی به مشکلات مشتریان و حل آنها را نشان می دهد. این وظیفه شماست که بدون توجه به شرایط ، همه تلاش های لازم را برای جلب رضایت مشتریان انجام دهید. بنابراین ، مدیریت خدمات پس از فروش شما باید روان ، سازمان یافته و بهینه باشد!

نظرات

نظر خود را بنوسید

بالا