تفاوت UI و UX

در یک نگاه ساده UI به زیبایی عناصر میپردازد در حالی که UX به نحوه کارایی عناصر در صفحه می پردازد.


تفاوت طراحی UI و UX چیست؟

در یک نگاه ساده UI به زیبایی عناصر میپردازد در حالی که UX به نحوه کارایی عناصر در صفحه می پردازد.

طراحی رابط کاربری(UI)

این نوع طراحی بسیار گسترده است. طراحی رابط کاربری در واقع ترکیبی از محتوا شامل متن ها، تصاویر و فیلم ها و همچنین شکل  وفرم عناصر دیگر است. این طراحی ظاهر چشم نوازی دارد و باید با تمرین زیاد خطاها و ارورها را از بین برد. به عنوان یک طراحUI، هدف شما این است که یک رابط کاربری ایجاد کنید که بسیار جذاب و زیبا باشد و همچنین بتوانید از کاربر پاسخ دریافت کنید.

نکاتی درباره طراحیUI

1- بازدید کنندگان معمولا بزرگترین ها و روشن ترین ها را می خوانند.

2- اهمیت تراز بندی:

ترازبندی یکی از کارهای اساسی این نوع طراحی است.یک اصل مهم طراحی این است که تعداد خطوط را به حداقل برسانید. این کار خواندن را بهبود می بخشد و باعث می شود که طراحی چشم نوازتر باشد.

3- به یک مهندس جلب توجه تبدیل شوید

دو روش برای این کار وجود دارد:1) با طراحی خود توجه کاربر را جلب کنید. 2) به کوچکترین چیزها هم توجه کنید.

برای اینکه یک طراح حرفه ای باشید، باید هر دو را انجام دهید.

طراحی تجربه کاربر(UX)

این نوع طراحی برای ایجاد یک تجربه لذت بخش و بدون خطا برای کاربر استفاده می شود. در اینجا 7 سؤال وجود دارد که از خودتان می پرسید تا ببینید آیا UX محصول شما خوب است یا خیر:

1- قابلیت استفاده: کاربر برای چه از برنامه من استفاده می کند؟ عملکرد اصلی برنامه من چیست؟ حالا چگونه می توانم تعداد مراحلی را که کاربر طی میکند، به حداقل برسانم؟

2- پروفایل کاربری: شما باید بدانید که چه کسانی کاربران شما هستند و چه چیزی می خواهید با استفاده از برنامه خود به دست آورید. بهترین راه برای انجام این کار، ایجاد پروفایل های کاربری برای کاربران است.

3- مجوزها: اطمینان حاصل کنید که صفحه شما اعلان مجوزها را فقط زمانی که کاربر میخواهد از این ویژگی ها استفاده کند و نه زمانی که صفحه بارگذاری می شود، ارسال میکند.

4- زیبایی در برابر عملکرد: طراحی همیشه درمورد زیبایی ظاهری نیست بلکه درمورد نحوه عملکرد عناصر هم هست.

5- ثبات: آیا صفحه من هماهنگ هست ؟آیا برنامه من با نام تجاری من سازگار است؟تضاد در طراحی باعث سردرگمی می شود. به ثبات صفحه خود نه تنها در زمینه زیبایی بلکه در نحوه عملکرد هم دقت کنید.

6- سادگی: آیا صفحه من ساده هست؟ طوری طراحی کنید که افراد مسن تر هم متوجه شوند.

7- به فکر وادار نکنید: آیا چیزها را برای کاربرم سخت کردم؟ بازدیدکنندگان دوست ندارند گیج شوند. موقع طراحی تلاش می کنیم رابط کاربری را بسیار ساده کنیم و در عین حال زیبا پس تا جایی که می توانید ساده بنویسید.

منبع : medium.freecodecamp.org

نظرات

نظر خود را بنوسید

بالا