وب سرور چیست

وب سرور به نرم افزار سرور یا سخت افزار اختصاص داده شده برای اجرای نرم افزار گفته می شود، که می تواند محتویات را به وب جهانی ارائه دهد. یک وب سرور درخواست های شبکه های ورودی را بر روی HTTP و چندین پروتکل مرتبط دیگر پردازش می کند.


وب سرور چیست ؟

وب سرور به نرم افزار سرور یا سخت افزار اختصاص داده شده برای اجرای نرم افزار گفته می شود، که می تواند محتویات را به وب جهانی ارائه دهد. یک وب سرور درخواست های شبکه های ورودی را بر روی HTTP و چندین پروتکل مرتبط دیگر پردازش می کند.

بررسی اجمالی

در ساده ترین تعریف وظیفه ی یک وب سرور ذخیره، پردازش و ارائه صفحات وب به مشتریان است. ارتباط بین سرویس گیرنده و سرور با استفاده از پروتکل انتقال ابرمتنی یا همان (HTTP) انجام می شود. صفحات تحویل شده اغلب اسناد HTML هستند، که ممکن است شامل تصاویر، متون و اسکریپت ها باشند که بر پایه HTTP فرستاده می شوند.وب سرور های چندگانه ممکن است برای وب سایت های با ترافیک بالا استفاده شوند.

یک مرورگر وب، با ارسال درخواست برای یک منبع خاص با استفاده از HTTP، با وب سرور ارتباط برقرار می کند و سرور در صورت وجود این منبع پاسخ مثبت می دهد در غیر این صورت پیغام خطا ارسال می شود.منبع معمولا یک فایل واقعی در سرور است.پروتکل HTTP برای دریافت محتوا نیز مورد استفاده قرار می گیرد برای مثال داده های فرم ها مانند فرم های آپلود از این طریق می توانند ارسال شوند.

بسیاری از وب سرورهای عمومی همچنین از اسکریپت های سمت سرور پشتیبانی می کنند که با استفاده از زبان های PHP یا    ASP یا دیگر زبان های اسکریپتی نوشته می شوند. این به این معنی است که رفتار وب سرور را می توان در فایل های جداگانه اسکریپت کرد، در حالی که نرم افزار واقعی سرور بدون تغییر باقی می ماند.معمولا این کار برای ایجاد اسناد HTML به صورت پویا استفاده می شود. این ویژگی همچنین برای بازیابی یا اصلاح اطلاعات از پایگاه داده ها استفاده می شود.

وب سرور ها تنها در بستر اینترنت استفاده نمی شوند بلکه آنها همچنین می توانند در دستگاههایی مانند چاپگرها، مودم ها، وب کم ها و یا یک شبکه محلی مورد استفاده قرار گیرند.

تاریخچه

در سال 1989 آقای تیم برنرز لی یک پروژه ی جدید به همکار خود در سِرن با هدف تسهیل تبادل اطلاعات بین دانشمندان با استفاده از سیستم Hypertext، پیشنهاد کرد. این پروژه منجر به نوشتن دو برنامه در سال 1990 شد: یک مرورگر به نام    WorldWideWeB که اولین وب سرور جهان شد، و بعدها به نام CERN httpd شناخته شد.ین سالهای 1991 تا 1994، سادگی و کارآیی تکنولوژی های اولیه که برای گردآوری و مبادله داده ها از طریق اینترنت استفاده می شد، بسیاری از سیستم عامل های مختلف را به وب سرور متصل کرد و آنها را در بسیاری زمینه های دیگر گسترش داد.در سال 1994 برنرز لی تصمیم گرفت تا یک کمیسیون جهانی وب یا (W3C) برای توسعه ی بیشتر فناوری های مرتبط به (HTTP,HTML و...) تأسیس کند.

ترجمه مسیر

وب سرور ها می توانند آدرس URL را مسیریابی کنند به دو صورت :

-برای درخواست های استاتیک

یک وب سرور استاتیک یا پشته شامل یک کامپیوتر (سخت افزار) با سرور  HTTP است. ما آن را استاتیکمی نامیم، زیرا سرور فایل های هاست خود را به مرورگر می فرستد.

برای درخواست های استاتیک آدرس URL مربوط به دایرکتوری روت وب سرور است.URL زیر را در نظر بگیرید که توسط یک نفر درخواست می شود: http://www.example.com/path/file.html

این آدرس توسط وب سرور به یک اتصال به آدرس  www.example.com تبدیل می شود.وب سرور در www.example.com مسیر داده شده را به مسیر دایرکتوری روت خود اضافه می کند.در یک سرور آپاچی، این معمولاhome/www  است. نتیجه، سیستم منبع فایل محلی است: /home/www/path/file.html

وب سرور پس از آن فایل را، در صورت وجود،می خواند و پاسخ را به مرورگر ارسال می کند. اگر فایل در دسترس نباشد یک پیغام خطا(404) ارسال می کند.

 

-برای درخواست های داینامیک

وب سرور داینامیک شامل یک وب سرور استاتیک به علاوه نرم افزار اضافی است، که اغلب نرم افزار سرور و یک پایگاه داده است. ما آن را "داینامیک" یا پویا می نامیم، زیرا نرم افزار سرور، فایل های هاست را قبل از فرستادن آنها به مرورگر از طریق HTTP سرور به روز می کند.برای مثال، برای تولید صفحات نهایی وب که در مرورگر مشاهده می کنید، نرم افزار سرور ممکن است قالب HTML را با محتویات یک پایگاه داده پر کند. سایت هایی مانند MDN یا ویکی پدیا دارای هزاران صفحه وب هستند، اما اسناد HTML واقعی نیستند، فقط چند قالب HTML و یک پایگاه داده غول پیکر هستند. این کار باعث افزایش سرعت می شود.

در پایین تعدادی از بهترین و معروف ترین وب سرور ها به همراه شرکت ارائه دهنده آن نشان داده شده است.

وب سرور

شرکت

درصد

 

Apache

Apache

45.9%

 

Nginx

NGINX, Inc.

39.0%

 

IIS

Microsoft

9.5%

 

Lite Speed Web Server

Lite Speed Technologies

3.4%

 

GWS

Google

1.0%

 

 منبع : developer.mozilla.org        wikipedia.com

نظرات

نظر خود را بنوسید

بالا